کافینتس

صدور گواهینامه رانندگی بین المللی

گواهینامه-بین-المللی

برای رانندگی در کشورهای دیگر شما به گواهینامه بین‌المللی نیاز دارید. گواهینامه بین‌المللی مدرکی است که امکان رانندگی در کشورهای مختلف را مقدور می‌کند و اعتباری یک تا سه‌ساله دارد. اگر دلتان می‌خواهد که درباره صدور گواهینامه رانندگی بین المللی بیشتر بدانید، این مقاله را از دست ندهید.

گواهینامه بین‌المللی چیست؟

اگر قصد رانندگی در کشور دیگری دارید، باید گواهینامه آن مکان را داشته باشید. کسانی که اهل سفرند، دست‌فرمان خوبی دارند و به کشورهایی با امکان اجاره خودرو و گشت‌زدن با آن سفر می‌کنند، بهتر است که به فکر دریافت گواهینامه بین‌المللی باشند.

درست است که این فرایند هزینه‌هایی دارد، اما می‌تواند لذت سفر را بیشتر کند. این را هم در نظر بگیرید که در بسیاری از مواقع، هزینه داشتن گواهینامه و رانندگی‌کردن در کشوری دیگر بسیار کمتر از هزینه حمل‌ونقل معمولی و بدون ماشین می‌شود. برخی از کشورهای نزدیک مانند ترکیه هم شرایطی دارند که داشتن خودرو و گواهینامه برای تردد در شهرهایشان جذاب و تا حد زیادی مقرون‌به‌صرفه است.

در راستای بررسی این تقاضا و فراهم آوردن رفاه حال شهروندان ایرانی، دولت و پلیس راهور، به تازگی، طرح صدور گواهینامه های دو زبانه را تصویب و اجرایی نموده اند و تنها، افراد واجد شرایط پیش بینی شده توسط دولت می توانند، اقدام به اخذ گواهینامه دوزبانه و به تبع، رانندگی با آن، در برخی کشورهای مجاز نمایند.

پیرو سوالات بسیاری که در خصوص گواهینامه دو زبانه مطرح  می گردند، مقاله حاضر، به بررسی ماهیت، شرایط، مدارک لازم، مراحل دریافت، سایت و هزینه ثبت نام گواهینامه دوزبانه، اختصاص یافته و علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این موضوع می توانند، ادامه مقاله را دنبال کنند.

بین‌المللی کردن گواهینامه رانندگی

سازمانی به نام سازمان جهانی اتومبیل‌رانی وجود دارد. این سازمان استانداردهایی تعریف کرده است و براساس آنها مدرک رسمی و گواهینامه بین‌المللی صادر می‌کند. حدود ۱۹۶ کشور عضو این سازمان‌اند و خوشبختانه، ایران هم در میان کشورهای عضو قرار دارد.

با دریافت گواهینامه بین‌المللی از این سازمان در خود ایران، امکان رانندگی‌کردن در تمام کشورهایی که عضو سازمان هستند، مقدور خواهد بود. مدرکی که در داخل کشور از سازمان مذکور دریافت می‌کنید، قابلیت ترجمه به زبان‌های زیر را دارد:

 • انگلیسی
 • فرانسوی
 • روسی
 • عربی
 • آلمانی
 • اسپانیایی
 • چینی

کسانی که در کشور خودشان گواهینامه دریافت نکرده‌اند، امکان دریافت گواهینامه بین‌المللی هم نخواهند داشت. همین‌جا خیالتان را هم راحت کنیم که برای صدور گواهینامه رانندگی بین‌المللی نیازی نیست دوباره امتحان رانندگی بدهید.

شرایط گرفتن گواهینامه دو زبانه

از آنجا که تنها افراد واجد شرایط، موفق به ثبت نام و دریافت گواهینامه دو زبانه، خواهند شد، این تیتر از مقاله ، به بررسی شرایط گرفتن گواهینامه دو زبانه، اختصاص یافته است. نکته مهمی که باید، مد نظر خوانندگان محترم باشد، این است که؛

تا زمان نگارش مقاله حاضر(3 دی ماه 1402)، جزئیات شرایط ثبت نام و دریافت این گواهینامه، تصریح نشده و احتمال تغییر در شرایطی که در ادامه، ذکر گردیده اند، وجود دارد. در حال حاضر، پیش بینی می شود، شرایط گرفتن گواهینامه دوزبانه، موارد زیر باشند:

برخورداری از گواهینامه رانندگی دارای اعتبار در ایران؛

برخورداری از مدارک لازم برای ثبت نام گواهینامه دو زبانه (که در تیتر بعدی، بررسی شده اند)؛

توان مالی کافی، برای پرداخت هزینه های مربوط به دریافت گواهینامه دوزبانه.

 

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه دو زبانه

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه دو زبانه، مهم ترین شرط دریافت این گواهینامه است؛ اما از آنجا که جزئیات ثبت نام گواهینامه دوزبانه، توسط نهاد ذی صلاح، تا زمان نگارش مقاله حاضر (3 دی ماه ۱۴۰۲)، تصریح نگردیده، پیش بینی می شود، برای دریافت و ثبت نام گواهینامه دو زبانه، مدارک زیر، مورد نیاز باشند:

عکس بیومتریک، با رعایت حجاب شرعی و اسلامی؛

اصل و تصویر گواهینامه فعلی فرد که دارای اعتبار است؛

فرم تکمیل شده درخواست صدور گواهینامه دو زبانه؛

اصل و تصویر مدارک هویتی شخص متقاضی، اعم از کارت ملی و شناسنامه و کارت بانکی دارای رمز دوم، برای پرداخت هزینه لازم و مورد نیاز، جهت صدور گواهینامه دو زبانه. در ادامه، سایت ثبت نام و مراحل دریافت این گواهینامه، مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

سایت ثبت نام و مراحل دریافت گواهینامه دوزبانه

در توضیح سایت ثبت نام و مراحل دریافت گواهینامه دو زبانه، باید گفت، تا زمان نگارش مقاله حاضر (3 دی 1402)، نحوه و مراحل دقیق دریافت گواهینامه دو زبانه، مشخص نیست اما، به نقل از رئیس پلیس راهور در اخبار، سایت پلیس راهور 120 که از طریق آدرس rahvar120.ir، در دسترس است، سامانه و سایت ثبت درخواست گواهینامه دو زبانه می باشد و متقاضیان این مدرک، باید به سایت مذکور، مراجعه نمایند.

بر اساس گفته های رئیس پلیس راهور در اخبار، پیش بینی می شود، مراحل دریافت گواهینامه دو زبانه، بدین صورت باشد که پس از فعال شدن بخش درخواست صدور گواهینامه دوزبانه در سایت راهور 120، متقاضیان واجد شرایط بتوانند، به سایت مذکور، مراجعه کرده و با طی مراحل مورد نیاز و بارگذاری مدارک لازم، درخواست خود برای صدور گواهینامه دو زبانه را ثبت کنند.

پس از ثبت درخواست، بررسی های لازم، توسط نهاد ذی صلاح، صورت خواهد گرفت و در صورتی که متقاضی صدور این نوع از انواع گواهینامه، واجد شرایط شناخته شود، گواهینامه وی، صادر و مراتب و اقدامات مورد نیاز بعدی، به وی، اطلاع رسانی خواهد شد. 

المثنی و تعویض گواهینامه
هزینه ثبت نام برای دریافت گواهینامه دوزبانه

پیرو اخبار منتشره در خصوص ثبت نام گواهینامه رانندگی دو زبانه، متقاضیان این مدرک، پرسش های بسیاری را در خصوص هزینه ثبت نام برای دریافت گواهینامه دو زبانه، مطرح می کنند و با توجه به پر تکرار بودن سوالات این حوزه، بحث هزینه ثبت نام و دریافت این مدرک، در این تیتر از مقاله ، مورد بررسی قرار گرفته است.

در خصوص هزینه ثبت نام گواهینامه دوزبانه باید گفت، از آنجا که صدور گواهینامه دو زبانه، صرفا در حد انتشار یک خبر بوده و هنوز، جزئیات آن، تصریح و زیر ساخت های آن، به طور کامل، فراهم نشده است، نمی توان درباره هزینه دریافت این گواهینامه، تعیین تکلیف کرد.

به محض تصریح هزینه ثبت نام گواهینامه دو زبانه، این بخش از مقاله حقوقی دینا، بروزرسانی خواهد شد. همچنین، این امکان، برای خوانندگان محترم، فراهم است که از طریق سایت rahvar120.ir، پیگیر اخبار مربوط به گواهینامه دوزبانه باشند؛ چرا که به نقل از رئیس پلیس راهور در اخبار، سایت راهور ۱۲۰، سامانه ثبت درخواست صدور گواهینامه دو زبانه، خواهد بود.

هزینه تمدید گواهینامه

در زمان تحویل مدارک موردنیاز به دفاتر خدمات الکترونیک نیروی انتظامی باید هزینه‌های مربوط به ارسال پستی گواهینامه و سایر هزینه‌های جانبی را با استفاده از دستگاه کارت‌خوان موجود در دفتر پرداخت کنید. به‌طور کلی هزینه تمدید گواهینامه شامل موارد زیر است:

 • 50000 تومان برای تعویض گواهینامه و تبدیل آن به گواهینامه هوشمند؛
 • 1000 تومان حق تمبر؛
 • 21600 تومان هزینه تصویر بیومتریک چهره؛

 • 50400 تومان هزینه احراز آدرس، کد پستی،موبایل .
 • 168412 تومان هزینه ارسال گواهینامه رانندگی توسط اداره پست به آدرس محل سکونت متقاضی و ارزش افزوده و هزینه خدمات دفتر پلیس +10؛
 • هزینه معاینات و آزمایشات پزشکی (چشم‌پزشکی، آزمایش خون، گواهی عدم اعتیاد و غیره) که در زمان انجام آنها توسط متقاضی پرداخت می‌شود.
 • جریمه دیرکرد تعویض گواهینامه رانندگی. این جریمه به‌ازای هر سال کامل سیستم با نرخ های هر سال جداگانه حساب میکند و پس از گذشت یک سال تمام از تاریخ انقضای اعتبار گواهینامه اعمال می‌شود.
 • هزینه کامل تعویض گواهینامه در  سال 1402 جمعا مبلغ 291412 تومان بدون احتساب دیرکرد گواهینامه میباشد .

سوالات متداول

 

1- گواهینامه دوزبانه چیست؟

مقصود از گواهینامه دوزبانه، گواهینامه رانندگی فرد در کشور ایران است که اطلاعات شخص، در یک طرف آن به فارسی و در طرف دیگر آن، به انگلیسی، نوشته شده و دارنده آن می تواند در برخی کشورها، اقدام به رانندگی نماید که جزئیات و توضیحات بیشتر این امر در متن مقاله آمده است.2- شرایط دریافت گواهینامه دوزبانه چیست؟

از مهم ترین شرایط دریافت گواهینامه دوزبانه، برخورداری از مدارک لازم و داشتن گواهینامه دارای اعتبار است که جزئیات و توضیحات بیشتر این امر در متن مقاله، ارائه شده است.3- مدارک لازم برای ثبت نام و دریافت گواهینامه دوزبانه چیست؟

مدارک هویتی و گواهینامه رانندگی معتبر، از جمله مهم ترین مدارک لازم برای ثبت نام و دریافت گواهینامه دوزبانه هستند که جزئیات این امر در متن مقاله، ارائه شده است.

دیدگاه شما

تبلیغات
مطالب مرتبط
تست عدم اعتیاد
درخواست گواهینامه

آدرس مراکز تست اعتیاد گواهینامه پایه یکم

آدرس مراکز تست اعتیاد تهران   حتماً بخوانید: آدرس دفاتر پلیس +10 تهران بزرگ حتماً بخوانید گواهی عدم اعتیاد برای گواهینامه پایه یکم متقاضی جهت

پلیس +10

پلیس +10 یوسف آباد تهران

آدرس روی نقشه آدرس پلیس+10 یوسف آباد تهران تهران, منطقه 6, یوسف آباد, خیابان اسد آبادی, نبش خیابان 60 , پلاک 438, ساختمان تابان, طبقه

تمدید گواهینامه
المثنی گواهینامه

صدور المثنی یا تعویض گواهینامه

مدارک لازم برای تمدید گواهینامه رانندگی، مراحل و هزینه آن در گذشته گواهینامه‌های رانندگی ۵ سال اعتبار داشتند، ولی چند سالی است که اعتبار آنها

درخواست گذرنامه
پاسپورت

دریافت گذرنامه

همه چیز درباره اخذ گذرنامه قوانین اخذ پاسپورت پاسپورت یا گذرنامه یکی از مدارک بین‌المللی است که دولت‌ها برای شهروندان خود صادر می کنند تا

دسته بندی محصولات

فروشگاه اینترنتی کافینتس

پروفایل

خبرنامه

در خبرنامه ما ثبت نام کنید