کافینتس

راهنمای ثبت معافیت تحصیلی داخل کشور عمومی کاربران

معافیت تحصیل

معافیت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان

معافیت تحصیلی جزو معافیت‌های موقت است، به این معنی که دانش‌آموزان و دانشجویان تا زمانی که تحصیل می‌کنند از خدمت معاف هستند و به محض اتمام تحصیل فرد، مشمول خدمت سربازی می شود.سن مشمولیت در ایران 18 سالگی تمام می باشد و با ورود به 19 سالگی دانش آموزان باید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنند.آن دسته از افرادی که نمی خواهند ادامه تحصیل دهند می‌بایست برای اعزام به خدمت اقدام کنند اما افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

معافیت تحصیلی دانش آموزان

به دانش آموزی که بعد از ورود به سن 19 سالگی (18 سال تمام) به صورت حضوری و پیوسته به تحصیل اشتغال داشته باشد دانش آموز مشمول اطلاق می شود و باید برای درخواست معافیت تحصیلی به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی(پلیس +10) مراجعه کند و پس از اخذ معافیت تحصیلی، آن را به واحد آموزشی محل تحصیل اراِئه دهد.

نکته:

 • صدور معافیت تحصیلی(سقف سنوات تحصیلی) برای دانش آموزان حداکثر تا 20 سالگی تمام می باشد.
 • دانش آموزان بعد از پایان تحصیل در مقطع متوسطه یا ترک تحصیل یا اخراج حداکثر یک سال مهلت معرفی دارند.
 • دانش آموز مشمولی که به خدمت سربازی اعزام شده باشد در صورت نداشتن غیبت، مجازبه ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و بالاتر می باشد.
 • حداكثر زمان معرفی مشمولانی كه قبل از سن مشموليت فارغ التحصيل ، ترك تحصيل يا اخراج می شوند 6 ماه پس از رسیدن به 18 سالگی تمام می باشد.

معافیت تحصیلی دانشجویان

کلیه دانشجویان مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و یا مورد تأیید آن وزارت، دانشجویان دانشگاه ها و مؤسسات عالی دولتی داخلی و خارجی مورد تأیید وزارتخانه های علوم و بهداشت و طلاب حوزه های علمیه که در حال تحصیل هستند و به سن مشمولیت رسیده اند، تا زمانی که به تحصیل خود ادامه می دهند، از اعزام به خدمت معاف هستند.مدت فراغت از تحصیل برای دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف در جدول زیر شرح داده شده است.

مقطع تحصیلیحداکثر سال مجاز برای تحصیل
کاردانی2/5 سال (5ترم)
کارشناسی ناپیوسته3سال (6ترم)
کارشناسی ارشد ناپیوسته3 سال (6ترم)
کارشناسی پیوسته5 سال (10 ترم)
کارشناسی ارشد پیوسته6 سال (12 ترم)
دکتری پزشکی پیوسته8 سال (16 ترم)
دکتری تخصصی ناپیوسته6 سال (12 ترم)
سقف سنوات مجاز تحصیل در دانشگاه ها
 

 

نکته:

 • درمواردی که دانشجو در سنوات قانونی مقرر نتواند تحصیل خود را به اتمام برساند ، با تشخيص واعلام كميسون موارد خاص دانشگاه های مربوط و صرفا جهت فراغت در آن مقطع و موافقت سازمان وظیفه عمومی حداكثر يكسال به مدت فوق اضافه مي شود.
 • دانشجویان، انصرافی، اخراجی و یا ترک تحصیلی و یا فارغ التحصیلان موظف هستند وضعیت مربوط به خدمت سربازی خود را حداکثر تا یک سال بعد از تاریخ انصراف، ترک تحصیل یا فارغ التحصیلی مشخص کنند.
 • سنوات تحصیل دانشجویان خارج از کشور همانند دانشجویان داخل کشور می باشد و در صورت عدم اتمام تحصیل مشمولان در سنوات مجاز، با موافقت وزارت علوم یا بهداشت، سنوات تحصیلی تا 2 ترم افزایش می یابد ، لیکن مشمول تا پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم از خدمت، مجاز به ادامه تحصیل نخواهد بود.
 • دانشجویان اخراجی تا پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم ، مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند.

راهنمای تصویری ثبت معافیت تحصیلی

فرایند بازگشت به تحصیل مشمولان انصرافی از دانشگاه ها به شرط:

1-      کمیسیون موارد خاص استان یا دانشگاه با اعاده تحصیل آنها موافقت نموده باشد .

2-      به خدمت دوره ضرورت اعزام نشده باشد .(مشغول به انجام خدمت سربازی نباشد ).

3-      عدم قرار گرفتن در سنوات ارفاقی به عبارتی در سنوات اولیه انصراف ، اخراج ، ترک تحصیل شده باشند .

4-      عدم گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف، اخراج ، ترک تحصیل

5-      امکان فراغت از تحصیل در سنوات مجاز تحصیلی وجود داشته باشد.

درمواردی که دانشجو در سنوات قانونی مقرر نتواند تحصیل خود را به اتمام برساند ، با تشخيص واعلام كميسون موارد خاص دانشگاه هاي مربوط و صرفا جهت فراغت در آن مقطع ،و موافقت وظیفه عمومی حداكثر يكسال به مدت فوق اضافه مي شود .

درمواردی که دانشجو در سنوات قانونی مقرر نتواند تحصیل خود را به اتمام برساند ، با تشخيص واعلام كميسون موارد خاص دانشگاه هاي مربوط و صرفا جهت فراغت در آن مقطع ،و موافقت وظیفه عمومی حداكثر يكسال به مدت فوق اضافه مي شود .

 

انتقال به دانشگاههای داخل کشور به شرط
 • 1) عدم انصراف از دانشگاه مبدا.
 • 2) عدم قبولی مجدد در آزمون یا پذیرش مجدد.
 • 3) عدم تغییر در مقطع و رشته تحصیلی .

مشمولان دانشجو ، در صورت ارائه موافقت دانشگاه مبدا و دانشگاه مقصد با رعایت شرایط فوق الذکر با لحاظ مدت سنوات تحصیلی دانشگاه اولیه مجاز به انتقال می باشند .

نکته: انتقال به دانشگاههای خارج کشور مجاز نیست .

ثبت اتمام معافيت تحصيلي دانشجويان توسط کاربران دانشگاه ها دوشنبه

 

سازمان وظيفه عمومي فراجا در اطلاعيه اي اعلام کرد: در راستاي تسريع و تسهيل فرآيند معافيت تحصيلي، از آذر ماه سال جاري ثبت اتمام معافيت تحصيلي دانشجويان(فارغ التحصيل، انصراف، اخراج و ترک تحصيل) صرفا توسط کاربران دانشگاه ها و از طريق سامانه سخا انجام مي شود.

با ايجاد امکان ثبت اتمام معافيت تحصيلي دانشجويان توسط کاربران دانشگاه ها، دانشجويان نيازي نيست براي ثبت درخواست آخرين وضعيت تحصيلي خود به دفاتر پليس +10 و يا سامانه سخا مراجعه کنند.

در اين اطلاعيه آمده است، مشمولان و خانواده هاي آنان براي کسب اطلاعات بيشتر مي توانند از طريق پايگاه اطلاع رساني سازمان به نشاني www.vazifeh.police.ir، سامانه تلفن گويا به شماره 096480 و يا کانال سازمان در پيام رسان سروش به نشاني khabaresarbazi@ از آخرين اخبار مربوطه مطلع شوند.

از چه تاریخی مشمولان وارد سن مشمولیت می شوند؟

تمام افراد ذکور ایرانی که به سن 18 سالگی تمام می رسند از اول ماه  تولد که طی آن ماه وارد 19 سالگی می شوندمشمول قانون وظیفه عمومی می گردند.

پرسش

پاسخ

حداكثر مدت معرفي ايشان 6 ماه پس از رسيدن به 18 سالگي تمام است.
مثال: دانش آموز متولد 79/02/10 كه قبل از 97/02/01 فارغ التحصيل ، انصراف ، ترك تحصيل يا اخراج از تحصيل شده باشد حد اكثر تا 97/08/01 فرصت معرفي خود را دارد.

پرسش

پاسخ

معافیت دانش آموزی

ماده 31 :

دانش آموزان مدارس و دانشجويان مراكز آموزش عالي وابسته به وزارت آموزش و پرورش و يا مورد تأييد آن وزارت و دانشجويان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي دولتي يا غير دولتي داخلي و خارجي مورد تأييد وزارتخانه‌هاي علوم و بهداشت و طلاب حوزه‌هاي علميه كه در حين تحصيل به سن مشموليت رسيده و يا مي‌رسند، تا زمانی که به تحصیلات خود ادامه مي‌دهند، از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف مي‌باشند.

ماده 33 :

صدور معافیت تحصیلی دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی، موکول به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل آنان از طريق مراجع ذي‌ربط است و مدت اعتبار آن تا یک سال پس از صدور گواهي پايان تحصيلات در هر مقطع مي‌باشد.

تبصره 1:

حداكثر معافيت تحصيلي براي دانش‌آموزان تا سن بيست سال تمام و در هر يك از مقاطع تحصيلي كارداني دو و نيم سال، كارشناسي ناپيوسته و كارشناسي‌ارشد ناپيوسته سه سال، كارشناسي پيوسته پنج سال و كارشناسي ارشد پيوسته شش سال، دكتراي پزشكي پيوسته هشت سال و دكتراي تخصصي شش سال است.

ماده 34 :

دانش‌آموزان و دانشجويان و طلاب علوم ديني مشمول، در صورت ترك تحصيل، اخراج، انصراف يا فراغت از تحصيل، بايد براي خدمت دوره ضرورت خود را معرفي نمايند. مقامات مسئول مكلفند صورت اسامي اين قبيل مشمولين را با ذكر مشخصات كامل و نشاني و رشته تحصيلي به طور انفرادي، بدون تأخير به سازمان محل ارسال دارند.

تبصره 1:

مهلت معرفي مشمولين مذكور حداكثر يك سال پس از تاريخ انصراف، ترك تحصيل و اخراج و فراغت از تحصيل است.

تبصره 3:

متخلفين از اجراء اين ماده براي بار اول به توبيخ كتبي و درج در پرونده و براي بار دوم علاوه بر توبيخ كتبي به يك ماه انفصال از خدمت و براي بار سوم به دو ماه انفصال از خدمت محكوم مي‌شوند.

 

ماده 35 :

 

(اصلاحي 1390/08/22)  – مشمولين دیپلم که حداکثر یک سال پس از فراغت از تحصیل در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی داخل یا کشور که مورد تایید وزارتخانه های علوم و بهداشت  می باشند پذیرفته شوند تا زمانی که وفق تبصره (1) ماده (33) به تحصیل اشتغال دارند ، می توانند مشروط به اینکه دارای غیبت غیرموجه نباشند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند .این معافیت برای هر مقطع فقط یک بار داده می شود .

 

تبصره 1:

 

(الحاقی 1390/08/22) – معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی در طول مدت تحصیل فقط یک بار قابل تمدید است .

 

تبصره 2:

 

(الحاقی 139008/22 ) – ترخیص کارکنان وظیفه بدون غیبت اولیه در حین خدمت جهت ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی وبالاتر به جز در زمان های اضطراری وجنگ بلامانع است .

دیدگاه شما

تبلیغات
مطالب مرتبط
پلیس +10 یوسف آباد تهران
پلیس +10

پلیس +10 یوسف آباد تهران

آدرس روی نقشه آدرس پلیس+10 یوسف آباد تهران تهران, منطقه 6, یوسف آباد, خیابان اسد آبادی, نبش خیابان 60 , پلاک 438, ساختمان تابان, طبقه

صدور گواهینامه دوزبانه
پلیس +10

ثبت نام گواهینامه دو زبانه

ثبت نام گواهینامه دو زبانه مقصود از گواهینامه دو زبانه، گواهینامه رانندگی فرد در کشور ایران است که اطلاعات شخص، در یک طرف آن به فارسی

عکس بیومتریک
بیومتریک

عکس بیومتریک

اخذ علائم بیومتریک (چهره)   لیست پزشکان معاین گواهینامه   لیست دفاتر پلیس+10 تهران دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) به منظور اخذ آثار بیومتریک چهره

آدرس دفاتر پلیس +10 تهران
آدرس

آدرس دفاتر پلیس +10 تهران بزرگ

نشانی دفاتر پلیس+10 تهران آدرس 129 دفتر خدمات الکترونیک انتظامی بهمراه کد دفتر ، شماره تلفن، کد پستی  در شهر تهران که جهت انجام خدمات

دسته بندی محصولات

فروشگاه اینترنتی کافینتس

پروفایل

خبرنامه

در خبرنامه ما ثبت نام کنید